SASKÉ ŠVÝCARSKO 2014

Epilog

Majda na Bastei objevila upoutávku na miniaturpark ve Wehlenu, a že se tam musíme podívat. O dva dny později tedy jedeme (již autem i se zbytkem rodiny) znovu do Sas. Cesta přes Ehrenberg podél zrušené úzkokolejky, přes Hohnstein a po výšinách s výhledem na celé Saské Švýcarsko je symbolickým  shrnutím uplynulých dní.

Miniaturpark, zvaný „Malé Saské Švýcarsko″, je ve vesnické části Wehlenu (Dorf Wehlen). Řada perfektně provedených typických staveb, od hradů až po rozhledny či výletní hostince, řada více či méně odfláknutých skalních útvarů (u většiny bych fakt nepoznal, co to je, navíc jsou většinou dvourozměrné, jen jako kulisy) a řada pohybujících se dopravních prostředků, od koňského dostavníku přes königsteinský trolejbus až po současné vlaky či tramvaj údolím Křinice. Mezi tím vším funkční parní mašinka vozící po smyčce lidi a představující nám známou Schwarzbachbahn, i s jedním tunelem! A celkem hezká zahradnická úprava, s řadou zajímavých květin, bohužel neoznačených. Kolem a kolem, celkem pěkné, jen poněkud dost předražené (10 euro dospělí, 8 děti).

Když už jsme tady, jedeme se podívat i do městečka (Stadt Wehlen) na břehu Labe.  Velmi příjemné, mnohem živější než Königstein (byť také pravidelně zužované povodněmi), mnohem méně přelidněné, než Rathen.  Řada hospůdek a cukráren (mimo jiné ruční výroba bonbónů a lízátek, kde je i vidět, jak se ta podivná hmota míchá). Oběd dáváme v Café Welyn – ceny jídel kolem 10 euro, porce poctivé a vše výborné.

Nad náměstím celkem nevýrazná zřícenina hradu a ještě výše na druhé straně boční rokle malá botanická zahrada. Touhle dobou už bohužel převážně odkvetlá, a těch pár květin, co ještě kvete, samozřejmě bez jmenovek. Vstupné do botanické zahrady je samoobslužné, u vstupu je pokladnička s prosbou, zda by návštěvníci vhodili dvě eura.

  

to první je nějaký netřesk; toliko ještě poznám i bez jmenovky :-)

Co jsem ovšem nějak vůbec nepochytal, je placení parkovného. Hodina euro, celodenní pět. OK. Když ovšem do parkovacího automatu hodím tři dvoueurovky a čekám, že mi to něco vrátí, vypadne mi parkovací lístek na 25 hodin. Ó, díky převelice!

 

předchozí kapitola / obsah deníku