Ptasi Raj (Ptačí ráj)

vojvodství Pomořské, město Gdaňsk

Přírodní rezervace na západním konci Sobieszevského ostrova, zahrnující kromě stejnojmenného jezera ještě i jezero Karaš, přilehlé mokřiny a pobřežní duny. Rezervace byla vyhlášena roku 1959, rozlohu má 198 ha. Bylo odtud udáváno více jak 200 druhů ptáků, z toho 45 hnízdí. Význam rezervace však v posledních letech výrazně poklesl, protože na vlhkých loukách se přestalo pást a tyto zarůstají, na části plochy dokonce byla navzdory ochraně vysázena olše. Na břehu obou jezer jsou postaveny dřevěné pozorovatelny. Území je celoročně volně přístupné, nejvhodnější doba pro pozorování ptáků je období jarního a podzimního tahu.

Jezero Ptasi Raj je pobřežní jezero s průměrnou hloubkou 1,2 m a rozlohou 61 ha. Na severu ho odděluje od Baltu písečná Mesinská kosa, na západě od jednoho z ramen Visly (Wisla Smiala) kamenná hráz. Jméno jezera (a rezervace) je odvozeno od množství ptáků zastavujících se zde na tahu, neboť oblast leží na jedné z hlavních tahových cest.

 

Jezero Karaš je menší, zcela obklopené rákosinami, silně zazemněné. V letním období je na něm díky tomu více ptáků (a bohatší druhové spektrum) než na sousedním Ptačím ráji, protože zde mají lepší podmínky k hnízdění. Jméno dostalo podle ryby karase.

  

Rezervací vede asi 6 km dlouhá naučná stezka. Začátek trasy je na malém parkovišti na jižním okraji rezervace, západně od osady Górki Wschodnie. Stezka má 10 zastavení a je značena oranžovým piktogramem kachny. Přes nejmokřejší úseky (v blízkosti pozorovatelny u jezera Ptasi raj) vedou povalové chodníky.  

    

Web:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Ptasi_Raj

http://sobieszewska.wyspa.pl/przyroda/ptasi_raj.html

http://www.ave.net.pl/rezerwaty/ptasi.htm

http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,314,842.html

http://www.kuling.org.pl/ptasiraj/index.html

http://konread.blox.pl/2007/07/Rezerwat-Ptasi-Raj.html   

Ke stažení v jpg: plánek naučné stezky, mapa Sobieszevského ostrova

Okolí:

Sobieszevský ostrov se vsí Sobieszewo, nedalekou raketovou základnou (opuštěna 2000), krásnými plážemi s výskytem jantaru a přírodní rezervací Mewia Łacha na nejvýchodnější výspě ostrova. Sousední „přístavní ostrov“ se Severním přístavem a pozůstatky dělostřelecké baterie Stogi. Gdaňsk.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2009