Wisłoujšcie / Weichselmünde

vojvodství Pomořské, město Gdaňsk

Unikátní pevnost na pravém břehu Visly nedaleko jejího ústí do moře, která již od středověku chránila vjezd do Gdaňského přístavu. Jediná námořní pevnost na jižním pobřeží Baltu. Až do 16. stol. stála přímo na břehu moře (odtud též jméno – wisłoujšcie = ústí Visly), až tehdy se nanášením sedimentů vytvořila šíje poloostrova Westerplatte, která dnes pevnost od moře odděluje.

Dřevěná pevnost je zde doložena již ve 14. stol. (1433 spálena husity a 1465 zničena při silné mořské bouři). Okrouhlá cihlová věž, jež tvoří střed pevnosti, je gotickým „obranným majákem“ z roku 1482. Ten byl postupně v několika etapách opevňován – v pol. 16. stol. okrouhlou hradbou, na přelomu 16. a 17. stol. čtyřbastionovým opevněním s vodním příkopem (fort carré) a v pol. 17. stol.  ještě další linií zemních bastionů, ravelinů a vodního příkopu. V době své největší slávy zasahovalo opevnění i na protější břeh Visly (model stavu z té doby pochází z expozice námořního muzea Gdaňsk), později některé části zanikly. V meziválečném období zde byla základna jachtclubu. Na konci 2. sv. války byla pevnost silně poškozena, následně zrekonstruována. Dnes je pevnost je jednou z poboček Historického muzea Gdaňsk.

     

Pevnost je také významným zimovištěm netopýrů, především netopýra pobřežního (evropsky významná lokalita soustavy Natura 2000).

Web:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Wisłoujście 

http://www.mhmg.gda.pl/twierdza.htm

http://www.mhmg.gda.pl/index.php?oddzial=7

http://www.trojmiasto.pl/Twierdza-Wisloujscie-o95.html

http://www.fortyfikacje.eksploracja.pl/fr_wisloujscie.htm

http://przyroda.polska.pl/regiony/pobrzeza_pd/twierdza_wisloujscie/index.htm

http://www.museo.pl/content/view/384/49/

http://www.danzig-online.pl/post/weichselm/weichselm.html

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Twierdza_Wisłoujście.html

http://www.balticfortroute.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=36 (anglicky)

Ke stažení v jpg: plán pevnosti 1660

Okolí:

Westerplatte, Nowy Port, Gdaňsk, pozůstatky dělostřelecké základny Stogi

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2009