PUNTA FALCONERA

comarca (kraj) Alt Empordá, obec Roses

Skalnatý mys, nejjižnější bod poloostrova Cap de Creus, vybíhající do Roseského zálivu (Golf de Roses) východně od města Roses. Na mysu dnes již opuštěné objekty dělostřelecké baterie. Žulové útesy, spadající do moře, nahlodávány větrem a slanou vodou často do velice bizardních tvarů.

Jméno odvozeno od sokolů (falcons), kteří zde hojně hnízdí. Kromě nich zde hnízdí mimo jiné i výři, vyskytují se zde významná rostlinná společenstva středomořské flóry. Součást přísněji chráněné zóny přírodního parku Cap de Creus.

Po hraně útesů nad mořem vede turistická stezka GR 92, zatímco výše ve svahu pohodlná cesta od letoviska Almadrava k silnici z Roses do Montjoi. Z cesty i dalších míst nádherné výhledy na rozeklané pobřeží i Roseský záliv.

 

mys od západu

mys od severu

 

plocha mysu

skála zvaná Sokol

pobřežní dělostřelecká baterie č. 8

Na nejjižnějším konci mysu se rozkládá bývalý vojenský prostor, jehož součástí jsou čtyři v podstatě totožné podzemní železobetonové dělostřelecké bunkry, velitelská pozorovatelna (stanoviště řízení palby), kasárna a další objekty. Objekty byly vybudovány španělskou armádou generála Franka v roce 1944 s cílem zabránit spojenecké invazi. Baterie byla vybavena kanóny značky Vickers-Reinosa ráže 152 mm. Většinou je uváděna jako součást fortifikační linie Pyrenejí, známého jako Linie P či Linie Gutiérrez, někdy jsou však pobřežní dělostřelecké baterie kolem Roses zmiňovány i jako samostatný fortifikační projekt na této linii nezávislý. Vzhledem ke strategické poloze, umožňující sledovat lodní provoz v celém Roseském zálivu, byly vojensky využívány byly až do roku 1993. V roce 2006 koupilo objekty město Roses s cílem vybudovat zde návštěvnické centrum přírodního parku Cap de Creus.

  

stanoviště řízení palby s kamennou kamufláží

  

dělostřelecké bunkry

interiér dělostřeleckého bunkru

plánek dělostřeleckého bunkru s podzemním zázemím

celkový pohled na areál dělostřelecké baterie

Web:

http://www.rosesdigital.com/roses/?pg=223&ia=ca

http://www.rosespedia.cat/index.php/Punta_Falconera

http://ca.wikipedia.org/wiki/Punta_Falconera

http://visit.roses.cat/en/cb/discover-/routes-/seaside-route-between-almadrava-and-cala-montjoi_1047.html

Ke stažení v jpg: turistická mapa okolí

Okolí: Torre del Sastre / Montjoi / Almadrava

úvodní stránka Španělsko / rejstřík míst Katalánsko

duben 2013