PURKARTICKÝ LES (Budersdorf)

k.ú. Jetřichovice u Děčína (Děčínská vrchovina / Českokamenicko)

Les ve střední části Jetřichovických stěn, jižně až jihovýchodně od Rudolfova kamene. Jelikož je zde výchoz čediče, tvoří centrální část lesa květnaté bučiny. Les je zpřístupněn tzv. Purkartickou cestou (Budersdorfer Weg) z Tokáně do sedla Pohovka z roku 1799. Po údajné osadě Purkartice (Budersdorf), která zde někde měla do třicetileté války stát, se nic nedochovalo, dochovaly se však stopy po milířích a těžbě železné rudy.

V Purkartickém lese jsou blízko sebe tři zastavení naučné stezky Jetřichovické skály – jedna věnovaná květnatým bučinám, druhá místu a třetí pálení dřevěného uhlí.

Součást národního parku České Švýcarsko.

image140 image142 image128

květnatá bučina

image138 image136

původní zastavení naučné stezky Jetřichovické skály; reliéf z roku 1985 pochází z ateliéru Bohuslava Jílka z Prahy

image134 image132

maketa milíře, vybudovaná při rekonstrukci naučné stezky roku 2011, a informační tabule z téže doby jako ukázka zastavení nově doplňujících původní naučnou stezku

Zajímavosti, poznámky:

Ø  Poblíž křižovatky se nacházelo místo, kterému se říkávalo Am Kirchhof (Na hřbitově). Při dobývání pařezů v 19. století zde měly být údajně nalezeny úlomky cihel, přitesané kameny, kachle a zbytky „náhrobků‟.

Ø  Jen v těsném okolí křižovatky v Purkartickém lese zaznamenala porostní mapa roku 1794 čtyři milíře; tři z nich na cestě, vedoucí do sedla Pohovka. Jedno z těchto milířišť, poškozené při rozšiřování Purkartické cesty, by mělo být patrné v podobě vysoké vrstvy uhlíků v zatáčce cesty směrem na Pohovku. Porostní mapa v těchto místech zachytává i „kamenný domeček‟, snad uhlířskou chatu.

Ø  Název Buderdorf je odvozován od Bude, čili bouda, chata. Na mapách z 2. pol. 20. stol. někdy též Boudy.

Literatura:

-      kol.: Jetřichovické skály – Průvodce naučnou stezkou (Krásná Lípa 2011) – viz též http://www.npcs.cz/sites/default/files/user_files/Publikace/Pruvodce_naucne_stezky/Pruvodce_NS_Jetrichovicko.pdf

další místa v okolí (mapa) / Nejsevernější Čechy / rejstříky

 duben 2017