SASKÉ ŠVÝCARSKO 2014

Přelidněno!

Sestupujeme na břeh Labe a podél něj míříme do Rathenu. Potkáváme tu spousty cyklistů a turistů. Mnoho z nich míří právě na Lilienstein, údajně jedno z turisticky nejexponovanějších míst Saského Švýcarska. My měli štěstí, včera v podvečer tam už nebyla ani noha.

Rathenu nacházíme příjemnou pekárnu přímo na nábřeží Labe a kousek v údolí i smíšené zboží (byť s cenami trochu vyššími, než je v kraji zvykem; přeci jen Rathen je turistické letovisko). Krom jiného raděj dokupujeme i láhev čisté vody jako železnou rezervu (1 euro); s vodou je to tady bída!

Kolem kdysi hrádku, dnes hotelu Altrathen se škrábeme opět do skal. Tahle stezka je celkem liduprázdná, ale hlavní turistická trasa je přelidněná až hrůza. Místy je problém protáhnout se s batohem na zádech, na vyhlídkách se stojí fronty, aby se člověk vůbec mohl podívat, případně si udělat snímek.

Na pozůstatky hrádku Neurathen, respektive soustavu železných lávek, které téměř nepatrné pozůstatky hrádku zpřístupňují, avšak umožňují velkolepé výhledy na okolí skalní město, se platí vstupné. 1,50 dospěláci, padesátník děti. Prohlídková trasa je jednosměrná, vyfotit některou část bez lidí je téměř nemožné. Poměrně podstatná část bývalého hrádku je ale i mimo placenou zónu. Přitesané průchody, záseky, schůdky. Konec konců i slavný most Basteibrücke je v podstatě součástí hradu; nahrazuje most, který zde byl ve středověku.

  

Kromě Němců je zde i hodně Čechů a pro mě překvapivě také Poláků. Zřejmě to není náhoda, vždyť i popisky na Rathenu jsou kromě němčiny, češtiny a angličtiny i v polštině.

Na předpolí mostu, vlastní Bastei (Baště), je dnes hotelový komplex. Mám takový dojem, že když jsem tu byl před mnoha a mnoha lety, stávala tu ještě pouze turistická chata, a ne tohle monstrum. Ale paměť je zrádná. Každopádně, občerstvení u vyhlídky, ze které se nám kromě kaňonu Labe naskýtá pohled i na dvojici kroužících černých čápů, poskytuje několik poměrně levných jídel (špagety, řízek s hranolkami…). Záchod je placený.

 

předchozí kapitola / následující kapitola / obsah deníku