ARKONA

Meklenbursko-Přední Pomořansko – Landkreis Vorpommern-Rügen, Amt Nord-Rügen, obec Putgarten

43 m vysoký křídový útes na pobřeží Baltského moře – nejvýchodnější místo poloostrova Wittow na Rujáně. Na ostrožně se nachází slovanské hradiště, tři majáky, volně přístupná sbírka námořních zabezpečovacích zařízení, několik vojenských bunkrů a turistické objekty (restaurace, prodejny suvenýrů…).

Pobřeží a pobřežní útesy včetně celého hradiště součástí evropsky významné lokality Steilküste und Blockgründe Wittow. Součást LSG Ostrügen.

image082

pohled na Arkonu od jihu

image016

mys s hradištěm a věží Peilturm; pohled z majáku, na obzoru poloostrov Jasmund

image070

majáky se zázemím, restaurace a tak; pohled z Peilturm

image050

jakési závrtovité prohlubně v poli západně od majáků; pohled z majákl

image038 image032

ze sbírky námořních zabezpečovacích zařízení – maják z roku 1905, přenesený sem z Ranzowa na východě Rujány, a světelná bóje typu TWT z roku 1969

image052

dřevěné plastiky nedaleko parkoviště

image028 image026

jakési zříceniny na pobřeží pod Arkonou

hradiště

Hradiště na nejvýchodnější části mysu bývalo dvojdílné – v jádru stávala svatyně boha Svantovíta, vnější část sloužila jako chrámové město. Svatyni popisuje dánský letopisec Saxo Germmaticus jako „dřevěný velice pěkný chrám, těšící se oblibě nejen pro okázalou bohoslužbu, nýbrž i pro sochu boha uvnitř umístěnou. Ohrada chrámová na vnější straně poutala pozornost bohatými řezbami, obsahujícími různé malování… V ní toliko jeden vchod se příchozím otvíral. Svatyni samu naopak obklopovala dvojí přepážka, z nichž vnější ze stěn utvořená nesla střechu, kdežto vnitřní o 4 sloupech místo stěn skvěla se visutými oponami.‟ Ve svatyni stála čtyři metry vysoká modla boha Svantovíta z dubového dřeva. Dnes dochován především mohutný vnější val s patrným prostorem vstupu, jádro hradiště včetně vnitřního valu se zřítilo do moře.

Hradiště je datováno do 9. - 12. stol. Pravděpodobně od počátku (přelom 8. a 9. stol.) šlo o kultovní místo, nikoli o správní centrum zdejšího slovanského kmene Ránů, které bylo v Charenzu (Korenici). Význam nabylo v průběhu 11. stol. spolu s politickým vzestupem Ránů, kteří se postupně stávají dominantním kmenem celého regionu (otázkou je, co bylo podmíněno čím). Po zničení Retry roku 1068 převzala zdejší svatyně boha Svantovíta roli hlavního duchovního centra Pobaltských Slovanů. Chrám na Arkoně dostával dary nejen „ze všech Slovanských zemí“ (jak praví kronikář), ale i od kupců či poražených nepřátel; byly zde nalezeny mimo jiné četné předměty skandinávského i orientálního původu. Arkona sloužila i jako věštírna, rozhodovalo se zde mimo jiné o válce či míru či jiných důležitých státoprávních otázkách. Arkonští kněží proto hráli ve správě území Ránů důležitou roli a měli velkou moc, byť pravděpodobně nešlo vyloženě o teokracii. Arkona byla posledním centrem organizovaného pohanského kultu západních Slovanů (pravděpodobně i celé západní Evropy). Byla vyvrácena roku 1168 dánským králem Valdemarem I., svatyně byla zničena, socha boha Svantovíta spálena a hradiště pravděpodobně opuštěno. Jeví se tedy poněkud zvláštní, že Němci je nazýváno Jaromarsburg - po knížeti Jaromarovi I., který se ujal vlády právě až roku 1170, po přijetí křesťanství a sídlil na hradišti Rugard.

Vlivem eroze se útes, na němž hradiště stojí, postupně řítí do moře. Zaniklé jsou již zhruba 2/3 původní plochy hradiště a řícení stále pokračuje. Poslední velký sesuv byl roku 2012; po něm bylo z bezpečnostních důvodů celé hradiště uzavřeno pro veřejnost. Zároveň probíhá intenzivní archeologický výzkum.

image012

útes s hradištěm od jihu – i při takhle vzdáleném pohledu je dobře patrný mohutný vnější val

image018

celkový pohled na hradiště z věže Peilturm

image074 image076image066

vnější val hradiště

image018 image068

současný vstup do hradiště v severním konci valu; původní brána byla údajně ještě severněji a je dnes zaniklá

image019

pravděpodobná rekonstrukce hradiště se svatyní

 

plánek hradiště

image020

dřevěná skulptura Jaromara I. při vstupu do hradiště

image021 image064

plánek hradiště (z webu) a schéma postupné řícení areálu v letech 1830-2012 (z infotabule)

image060 image062

letecký pohled na hradiště kolem roku 1930 a v současnosti (z infotabule)

Peilturm

Postavena roku 1927 jako radiomaják pro účely vojenského námořnictva. Technické zařízení zničeno 1945. V 90. letech byl zrekonstruován a zpřístupněn jako výstavní prostor a vyhlídková věž s jedinečným výhledem zejména na prostor hradiště.

image056 image024

věž Peilturm; na prvním snímku v pozadí val hradiště

světelné majáky

Dva těsně vedle sebe stojící majáky (mezinárodní číslo C 1062) se nacházejí 400 severozápadně od hradiště. Menší z nich, na čtvercovém půdorysu v klasicistním slohu, byl vybudován v letech 1826-27, pravděpodobně dle projektu Karla Friedricha Schinkela (proto nazýván též Schinkelturm). Do provozu byl uveden v roce 1828. Jde o druhý nejstarší maják na pobřeží Baltu. Je vysoký kolem 20 metrů (někdy uváděno 19,3 m, jindy 22,5 m ?). V provozu byl do roku 1905, dnes slouží jako výstavní prostor. Větší maják, na kruhovém půdorysu, byl postaven v letech 1901-1902, do provozu uveden roku 1905. Je vysoký 35 m, výška světla je 75 m nad hladinou moře. Od 90. let 20. stol. slouží jako vyhlídka; za dobré viditelnosti je odtud vidět i dánský ostrov Møn. Před majákem v zemi deska se záznamy zde uzavřených manželství.

image014 image024

dvojice majáků na Arkoně

image044

secesní ochoz většího z majáků

image048

menší maják při pohledu z většího

image012 image042

z interiéru menšího majáku

vojenské bunkry

Arkona má strategickou polohu, proto zde postupně vzniklo několik vojenských bunkrů. Nejstarší by měl být již z roku 1915, není veřejnosti přístupný a ani se mi nepodařilo zjistit, kde vlastně leží. Menší bunkr z doby wehrmachtu, který sloužil v dobách NDR 6. pohraniční pobřežní brigádě, stejně jako rozlehlý komplex bunkrů z let 1979 – 1986 (tři velké a devět malých – celkem 2000 m2) sloužící jako velitelské stanoviště Baltské flotily NDR byly po roce 1990 zpřístupněny veřejnosti.

image046 image040

bunkr wehrmachtu

image010 

prostor, pod nímž se ukrývá komplex bunkrů z 80. let

image036 image034 image030

vstupy do bunkrů z 80. let

 image008

…a takhle se komplex bunkrů z 80. let projevuje na povrchu

Zajímavosti, poznámky:

Ø  Tzv. Královské schodiště (Königstreppe), dřevěné schodiště pojmenované na počest švédského krále Friedricha I. (v době jeho vzniku v 18. stol. patřila Rujána pod Švédsko), překonávající více jak čtyřicetimetrovou výšku mezi náhorní plošinou Arkony a pobřežím, je v současné době (od roku 2012) kvůli sesuvům útesů uzavřeno.

Web:

http://www.kap-arkona.de  

https://de.wikipedia.org/wiki/Kap_Arkona 

http://www.ruegen-inselinfo.de/sehenswert/kap-arkona.html 

http://www.wizlaw.de/html/1__gardvogteien.html 

https://www.ostsee.de/insel-ruegen/kap-arkona.html  

http://www.wsv.de/wsa-hst/Maritime_Verkehrstechnik/Tonnen_LT/Leuchttuerme/Arkona/index.html 

http://burgrekonstruktion.de/main.php?g2_itemId=389/ 

http://www.kulturwerte-mv.de/cms2/LAKD1_prod/LAKD1/de/Landesarchaeologie/Archaeologisches_Kulturerbe/Exkursionen/Sehenswerte_Ziele_auf_der_Halbinsel_Wittow/index.jsp 

http://www.bfn.de/4624.html?tx_n2gebiete_pi1[detail]=ffh&tx_n2gebiete_pi1[sitecode]=DE1346301 

Literatura:

Martin Profant, Naďa Profantová: Encyklopedie slovanských bohů a mýtů (Praha 2007)

Ke stažení v jpg: mapa poloostrova Wittow / plánek Arkony / jiný plánek Arkony

další místa v okolí (mapa) / Meklenbursko – Přední Pomořansko / rejstříky

červenec 2016