POBALTÍ 2009

Fort nad Gdaňskem

Že ráno vstáváme hodně pozdě není žádným překvapením. K snídani máme ještě od včerejška zbytek vánočky, v kempovém bufetu k němu dokupuji kus másla a jedno mléko. Zbývá nám poslední část Trojměstí - vlastní Gdaňsk.

Nejprve však míříme na Grodzisko - pevnost západně od vlastního města. Kolem čehosi, co silně připomíná věznici, a přes jednoho ožralu, který se nám děj se co děj snaží za nějaký drobák poradit, kudy máme jít, třebaže tu vede jedna jediná cesta, se dostáváme k severní karponiéře, v níž je umístěna interaktivní expozice fyziky a astronomie, zvaná na počest významného místního astronoma Johanna Hewelia Hewelianum. Opice si ty nejrůznější známé i méně známé fyzikální hříčky, demonstrující magnetismus, lom světla, setrvačnost či zvukové vlny, užívají plnými doušky. Čarodějka coby ctitelka Terryho Pratchetta obdivuje model Zeměplochy, na němž tu jsou demonstrovány alternativní představy o vesmíru. Mají to moc pěkně udělané, čas tu utíká nějak rychleji (že by součást expozice? :-)).

  

Zatímco do Heweliána jsme šli najisto, překvapení nás čeká ve druhé části Grodziska. V řadě komůrek, vestavěných do hradeb, tu je volně přístupná perfektně udělaná expozice o historii Grodziska, potažmo o historii dobývání Gdaňsku, což spolu přímo souvisí. Expozice je oživená trojrozměrnými dioramaty a řadou zvukových i optických efektů (střelba, dým...). Zjevně to tu celé bylo rekonstruováno a vybudováno z fondů Evropské unie. Po wejherowské Kalvárii další místo, kde evropské peníze zjevně nešly nazmar. Jen by mě zajímalo, zda je takto nákladná expozice ve volně přístupném režimu dlouhodobě udržitelná.

Nápaditý je též pomník obléhání Gdaňsku Napoleonem. Když tak člověk za tím stolem s rozloženými plány stojí a kouká na město pod sebou, fakt si připadá jak nějaký vojevůdce.

Cestou ještě vyzvedáváme jednu malou kešku a už se kulíme dolů. Rádi bychom stihli námořní muzeum a muzeum jantaru a čas se povážlivě nachyluje.

Předně se však stavujeme v tržnici pro něco k „obědu″. Trochu pečiva, sýrů a k tomu opět ryby - uzený losos a nakládané sledě s cibulí. Zejména ty sledě jsou úžasná pochoutka.

 

předchozí kapitola / následující kapitola / obsah deníku