SOKOLSKI MANASTÍR

oblast Gabrovo

Areál kláštera o samotě na srázech nad vsí Vodici. Klášter dnes tvoří patrové (přesto poměrně nízké) budovy, zvenčí připomínající spíše nějaký dvorec, obklopující obdélné parkově upravené nádvoří s kašnou a mohutným památným již prosychajícím smrkem.

   

Na nižší terase pod nádvořím stojí bohatě malbami zdobený kostel, ve skalách kolem něho rozsáhlé podzemní prostory. Pod sousední neomítanou kaplí upravený podzemní prostor, zjevně pozůstatek nějakého jeskynního předchůdce dnešního kláštera (možno do něj nahlédnout – přístup po několika schůdkách „pod kapli”. Za kostelem malá jeskyňka plná svatých obrázků, kde je s maximální úctou jímána voda skapávající z jednoho místa stropu, jíž pak věřící pijí či si s ní potírají obličej.

    

Klášter údajně založen roku 1832, během dubnového povstání roku 1876 poskytoval tak jako řada dalších klášterů zde v horách úkryt rebelům.

Nádvoří kláštera, kostel i „skalní kaple“ volně přístupné (platí se pouze za fotografování v interiéru kostela - 10 Lv). Jinak podzemí uzavřené. Z terasy od kostela pěkné výhledy na podhůří Staré planiny v okolí Gabrova.

Web:

http://bulgarianmonastery.com/sokolski_monastery.html (anglicky)

http://www.bulgarianmonastery.com/bg/sokolski_monastery.html

http://www.picturesofbulgaria.com/article/sokolski_monastery.html (anglicky)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sokolsky_Monastery (anglicky)

http://photosafaribg.com/1sokolski.htm (anglicky)

http://imagesfrombulgaria.com/v/Monasteries_in_Bulgaria/Sokolski_Monastery/ 

http://www.pbase.com/ngruev/sokolski (anglicky)

Okolí:

Klášter leží při okraji přírodního parku Bulgarka, stoupající po severních svazích Staré planiny až na hřeben k Šipčenskému průsmyku a Buzludže. Několik málo kilometrů severovýchodně, spojen s klášterem zelenou turistickou značkou, leží etnografický komplex Etar. Severně v údolí město Gabrovo.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2007