ETAR

oblast Gabrovo

Skanzen v údolí potoka Sivak na jižním okraji vsi Etara (zatímco ves se přepisuje většinou jako „Etara“, skanzen výhradně jako „Etar“ - zda jde o úmyslné rozlišení, či o náhodu a oboje se ve skutečnosti jmenuje stejně, nevím). Nejde o skanzen v pravém slova smyslu, neboť objekty zde stojící nebyly vesměs odnikud přeneseny, ale jde o novostavby ve stylu původních městských domů a výrobních zařízení, jaké údajně kdysi stávali v Gabrovu.

Před hlavním vstupem (od jihu) stojí monumentální mozaika. Prvním objektem skanzenu je pak stylová restaurace s pecí na chleba a grilem poháněným vodním pohonem.

Vlastní objekty jsou říčkou rozděleny na dvě části. Na pravém břehu jsou roztroušená nejrůznější zařízení na vodní pohon (od klasických mlýnů přes různá filcovadla na koberce, důmyslná zařízení na splétání šňůr, vodní frézy až po podivné vířivé sudy, které snad mohly být pračkami (??)), napájenými ve svahu jdoucím náhonem.

      

 

Naproti tomu na levém břehu je sevřenější „městská“ ulice s řemeslnými dílnami (tkaní koberců, výroba hudebních nástrojů, malování ikon, keramická dílna, ale třeba i pekárna, cukrárna či kavárna) a několika zařízenými interiéry.

    

Soubor doplňuje kostel a hranolová zvonice a několik (prokazatelně přenesených) kašen a několik výstavních prostorů. V nejsevernější části pak je sbírka různých kamenných plastik - křížů, náhrobků a podobně.

  

Většina objektů je funkčních, předvádí se v nich tradiční činnosti a za poměrně nevysoký peníz si lze tradiční výrobky i koupit. Celkově působí celý areál velice příjemně. Vstupné do skanzenu stojí 4 Lv, exteriéry objektů je poměrně dobře vidět i z okolojdoucí silnice.

Web:

http://www.etar.org

http://gallery.guide-bulgaria.com/NC/Gabrovo/Gabrovo/Etara

http://www.tourinfo.bg/staticweb/cities/gabrovo/landmarks/etar/web/old/index_eng.php3 (anglicky)

http://www.picturesofbulgaria.com/article/etura.html (anglicky)

http://imagesfrombulgaria.com/v/The_Bulgarian_History/Etara/ 

http://www.pbase.com/ngruev/etara (anglicky)

Ke stažení v jpg: plán skanzenu

Okolí:

Areál se nachází na okraji přírodního parku Bulgarka, stoupajícího po severních úbočích na hřeben Staré planiny. Při zelené turistické značce do Šipčenského průsmyku se nachází Sokolski manastír. Severně město Gabrovo, pod který Etar správně spadá.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2007