Wejherowo / Nové Miasto / Neustadt

vojvodství Pomořské, okres Wejherowo

Město v údolí Redy. Jedno z hlavních center Kašub (někdy označované i za kašubské „hlavní město″). Založeno 28. května 1643 malborským vévodou Jakubem Wejherem. Jako „nové město″ označováno pro odlišení od „starého města″ Puck. Též nazýváno Weihersfrey. 1772 připojeno k Prusku. 1818 – 1945 sídlem evangelické diecéze.

 

Centrem obdélné náměstí Jakuba Wejhera s jezdeckou sochou zakladatele města od Sławoje Ostrowského a s kašnou. Na východní straně náměstí jedna z nejcennějších architektonických památek města – dochovaný původní hrázděný domek. Hlavní třída navazující na náměstí je příjemnou pěší zónou.

  

Na jižní straně náměstí uzavírá novobarokní radnice z roku 1908 s věží. Je již v pořadí třetí stavbou městské správy na tomtéž místě. V radnici dnes pro turisty přístupná (zdarma) malá expozice kašubské kultury, model Kalvárie Wejherovské a historického jádra města, obecní šatlava a zasedací místnost městské rady. Zajímavá sgrafitová výzdoba. Na budově pamětní desky připomínající založení města a jeho zakladatele. Z věže se ozývá několikrát denně zvonkohra, vyhrávající „kašubskou hymnu”.

          

V jihozápadním rohu náměstí stojí kostel sv. Trojice z roku 1755, postavený na místě staršího, založeného 1644 Jakubem Wejherem.

Jihovýchodně od náměstí se nachází klášter františkánů s kostelem sv. Anny, který patří k nejstarším památkám města. Byl založen Jakubem Wejherem roku 1647, postaven nedlouho poté. Z architektonického hlediska obsahuje ještě i gotické prvky, průčelí kostela barokní. Cílem poutníků je obraz Panny Marie Wejherovské. V kryptě mimo jiné rodinná hrobka Wejherů, Przebendovských a Radziwiłłů. Krypta je přístupná turistům.

 

Na jižním okraji města zámek (Pałac Keyserlingków i Przebendowskich) - postaven 1767-1800 Františkem Ignácem Przebendovským, přestavěn 1850 v novogotickém slohu. Dnes v něm Muzeum kašubské literatury a hudby (založeno 1968). Jihozápadně od zámku rozlehlý přírodně krajinářský park Aleksandra Majkowského (kašubský básník a spisovatel) s řadou rybníčků, jezírek a vodních toků.

 

Na jižním okraji zámeckého parku Cedronský mlýn - cihlový vodní mlýn na říčce Cedron (kdysi nazývané Biala) ze 17. stol., přestavěný po požáru 1920. U příjezdové cesty drobná výklenková kaplička.

  

Novogotický kostel sv. Stanislava Kostky s pěti věžemi z let 1905-1908, původně evangelický, se nachází západně od náměstí. V sousedství kostela pod proskleným přístřeškem starý hasičský vůz.

 

Roku 1870 byla zřízena železnice Gdaňsk – Slupsk. Z téhož roku pochází i nádražní budova.

Ve městě řada dalších zajímavých, často velmi honosných budov (školy, správní budovy – vesměs z 19. stol.) a také velké množství různých pamětních desek (pamětní deska Mikuláše Koperníka se nachází nedaleko nádraží).

   

Web:

http://www.wejherowo.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wejherowo

http://www.dkpk.ziemiawejherowska.eu/index.php/miasto_wejherowo

http://www.muzeum.wejherowo.pl

http://www.franciszkanie-wejherowo.pl

http://www.museo.pl/content/view/452/140/

http://e-wejherowo.pl/  

Ke stažení v jpg: xxxxx

Okolí:

Jižně nad městem Kalwaria Wejherowska a Trojměstský krajinný park (Trójmiejski Park Krajobrazowy). Severně rozsáhlá lesní oblast Pusty daržlubské s několika naučnými stezkami.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2009