FREINBERG

Oberösterreich - statutarstadt Linz

Převážně zalesněný vrchol (405 m n.m.) nad pravým břehem Dunaje, západně od centra Lince. Je součástí horopisného celku Kürnberger Wald, který je výběžkem Českého masivu na pravém břehu Dunaje. K Dunaji spadá strmými skalnatými srázy. Na některých mapách nazýván též Galgenberg, což připomíná, že zde v 15. stol. bylo popraviště.

 

Na vrcholové plošině hory se stopami prehistorického hradiště (opevnění fungovalo v několika etapách až do 4. stol. př. n. l.) lesopark s řadou památníků a vyhlídek do údolí Dunaje, na protější vrch Pöstlingberg a čtvrť Urfahr. Na nejvyšším místě rozhledna Franz-Josef-Warte.

  

Na okraji lesoparku při silnici Freinbergstrasse pěkná kamenná boží muka.

Na hřebeni vybíhajícím z hlavního vrcholu k jihu areál katolické vysoké školy (původně jezuitské koleje) Aloisianum. Jeho součástí i kamenná věž, která byla postavena roku 1828 jako zkušební věž před zahájením budování opevnění Lince – tzv. Maxmiliánovy linie (Maximilianische Turmlinie či Linzer Turmbefestigung), a sousední novogotický kostel sv. Maxmiliána (Maxmilianskirche), přistavěný k ní o rok později. 1837 byly věž i kostel arcivévodou Maxmiliánem ď Este darovány Jezuitům. Bylo to první místo pobytu Jezuitů po jejich návratu do Rakouska. Od Aloisiana nádherný výhled na Linz a kopce v jeho okolí.

    

Na Freinbegru též z dálky viditelné antény televizního a rozhlasového vysílače Linz 2, zřízeného roku 1928, a hvězdárna Jana Keplera.

Web:

http://de.wikipedia.org/wiki/Freinberg_(Linz)

http://www.kollegiumaloisianum.at  

http://www.manresa-sj.org/stamps/2_Austria.htm

http://www.tiscover.at/at/guide/55156at,de,SCH1/objectId,SPF465027at,curr,EUR,parentId,RGN214at,season,at1,selectedEntry,sport/intern.html

Ke stažení v jpg: plán lesoparku / plán vycházkových tras v okolí

Okolí:

Východně historické jádro Lince, západně město Leonding s několika dochovanými věžemi Maxmiliánovy linie. Protějšek Freinbergu na levém břehu Dunaje tvoří hora Pöstlingberg – Dunaj mezi oběma kopci protéká sevřenou skalnatou soutěskou. Na severozápadním úpatí vrchu při Dunaji poutní areál se zázračnou studánkou, křížovou cestou a kostelem sv. Markéty (viz http://de.wikipedia.org/wiki/Kalvarienbergkirche_St._Margarethen).

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

prosinec 2009