GRMADA

k.ú. Podgorje (občina Koper)

Druhý nejvyšší vrchol slovinské části pohoří Čičarija (1001 mnm). Výrazný vrch ve vrcholových partiích pokrytý převážně loukami s občasnými jalovci, v nižších partiích (zejména na severním a východním úbočí) pak bukovými lesíky s bizarně pokroucené stromy, respektive černými borovicemi. Do vrcholové skalky vestavěná vrcholu nízká kruhová pozorovatelna civilní obrany, postavená zde údajně po 2. sv. válce především kvůli kontrole lesních požárů.

 

  

Z vrcholu nádherný kruhový výhled (dle mého subjektivního názoru mnohem hezčí než ze sousedního Slavniku) na celý přilehlý masív Čičariji, na severovýchodně až východně položené hřebeny Brkini, Nanos, Trnovski gozd a Snežnik (za dobré viditelnosti údajně celé Slovinské Alpy), na severozápadě na Terstský záliv s přilehlými planinami Krasu a na západě na kopcovitou Istrii.

Vrchol dobře přístupný buď po cestě ze sedla mezi Grmadou a Slavnikem, nebo po „hřebenové“ pěšině od severovýchodu. Po hřebeni procházející Transverzála se vrcholu vyhýbá!

Web:

http://www.zaplana.net/Izleti/Slavnik/   

Okolí:

Na jihovýchodě je Gmrada oddělena výrazným sedlem od nejvyššího vrcholu Slovinské části pohoří – Slavniku. Na sever se táhnou další vrchy Čičariji – Žbevnica, Velika Gobovica, Videž, Gabrov vrh…

 

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červen 2006