SLAVNIK

k.ú. Podgorje (občina Koper)

Nejvyšší vrchol slovinské části Čičariji (1028 mnm). Porostlý lučními společenstvy s řadou zajímavých rostlin (spolu se sousední Grmadou „naravni spomienik“ - přírodní památka). Západním směrem vybíhá boční hřebínek zvaný Mali hrib (969 mnm).

 

Těsně pod vrcholem turistická chata Tumova koča z roku 1957, nad ní radiokomunikační věž a několik dalších objektů, což značně narušuje ráz vrchu.

Z vrcholu pěkný výhled zejména na severovýchod (pohoří Brkini, Nanos, Trnovski gozd, Snežnik… za dobré viditelnosti údajně i Alpy), na jih až jihovýchod (pokračování Čičariji na území Chorvatska) a na západ (Istrie). Výhled severním až severozápadním směrem cloní sousední Grmada. Na vrcholu výhledová růžice se zapuštěnou turistickou pečetí.

 

Slavnik je důležitou křižovatkou turistických cest – prochází tudy Slovinská transverzála, mezinárodní cesta E6 a končí tu „Pot kurirjev in vitezov Slovenije“.

Web:

http://www.zaplana.net/Izleti/Slavnik/

http://www.kam.si/izleti/slavnik_koprski_triglav.htmlhttp://www.zaplana.net/Izleti/Slavnik/  

Okolí:

Na severozápadě odděleno výrazným sedlem od vrcholu Grmada, na severovýchodě řada výrazně nižších vrchů (Mrzli vrh, Njivina…), na jihovýchodě pokračuje hřeben vrcholy Grižan (978 mnm) a Čuk (976 m) k chorvatským hranicím (jestli je zde lze přejít a pokračovat po chorvatské části hor netuším). Západně v údolí ves Podgorje – nejbližší východiště na Slavnik.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červen 2006