LESNOVEK

k.ú. Hlavice (Ralská pahorkatina / Českodubsko)

Ves (370 m.n.m) při prameni jednoho z pravostranných přítoků Malé Mohelky, dříve Malý Lesnov (Klein Lesnov, Klein-Lösel). Skupina chalup a statků v malebném údolí, převážně na levém břehu vodoteče, která je někdy považována za jeden z pramenů Malé Mohelky. Několik pěkných roubených chalup (např. č.ev. 1 v jižní části vsi).

Pod Lesnovkem značen na starších mapách vodní mlýn.

Součást panství Mnichovo Hradiště.

Vsí prochází modrá turistická značka z Ještědu do Mnichova Hradiště. Stará cesta k severu do Hrubého Lesnova (na starších mapách tudy vedena turistická značka) dnes obtížně průchozí - prochází soukromým dvorem, kde volně pobíhající psi.

 

Kříž u studánky:

V severní části vsi při cestě na Hrubý Lesnov kamenný kříž z roku 1789 s polychromovanými reliéfy Panny Marie Bolestné a tří světců na soklu. Poblíž velmi silný pramen vody. (V turistických průvodcích uváděna u studánky se „zázračnou vodou“ socha Panny Marie Bozkovské – nevím, zde jde o chybu, či o jinou studánku ??.)

  

Zajímavosti:

Ø        Lesnovkem vedla stará poutní cesta do Hlavice.

Ø        Z Lesnovka pocházel M. Beran – kameník, který vytvářel v okolních vsích (Budíkov, Vícmanov, Neveklovice) kamenné plastiky světců.

Literatura:

-         Pavel David, Vladimír Soukup a kol.: Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku 5 - Máchovo jezero, Ralsko (Praha 1994)

Okolí: Čertova zeď / Malá Čertova zeď / Český Dub / Hlavice

Máchův kraj / rejstříky

srpen 2005 (podrobné zpracování)