DOUBRAVA

k.ú. Loučka (Vizovická vrchovina / Valašskokloboucko)

Zalesněný vrch (675,6 m.n.m.) v hlavním hřebeni Vizovických vrchů. Na vrcholu 55 m vysoká ocelová radiokomunikační věž z roku 2002, sloužící od roku 2004 zároveň jako rozhledna. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 33 m vede 177 schodů. Přístupná v otvíracích hodinách (vstupné).

V 1. pol. 20. stol. zde stála dřevěná věž, pravděpodobně triangulační - stržena byla pro špatný stav v 50. letech.

Na vrchol vede značená odbočka ze sedla Barák, při cestě po hřebenové značce od západu je však lepší vylézt na vrchol neznačenou lesní pěšinou ještě před tím, než klesne do sedla (!).

    

výhled:

Z rozhledny nádherný výhled na hlavní Vizovický hřeben (západním směrem Komonec, východně Klášťov), severně na Podřevnicko (Vizovice, Zlín) a Hostýnské vrchy, na jihu na Luhačovicko a Valašskokloboucko s Bílými Karpaty na obzoru. Při dobré viditelnosti údajně i Beskydy (Lysá hora, Radhošť) a hory na Slovensku (Rozsutec, Vršatec...). Jinak kopec bez výhledu.

    

Chladná studně:

Pramen s kaplí na severním úbočí kopce (již na k.ú. Vizovice). Kamenná otevřená kaplička stojí ve svahu při cestě. Ve skleněné vitríně v kapličce umístěna socha Panny Marie Lurdské. Pramen (poměrně slabý) je vyveden v kamenné zídce pod cestou, přístup k němu po několika schůdcích.

Pramen známý odedávna. Význam místa vzrostl po roce 1900, kdy došlo vodou z Chladné studně k uzdravení od narození téměř slepého chlapce, která bylo považováno za zázrak, vyslyšení proseb jeho rodičů k Bohu. Jan Rychlík, školník z Vizovic, zde na památku této události vytesal ve skále výklenek a do něj vložil sošku Panny Marie. Poté, co vážně onemocněla španělskou chřipkou Rychlíkova dcera, slíbil otec při modlitbách vybudovat zde v případě jejího uzdravení kapli. Anna se uzdravila a otec slib roku 1905 splnil. Kaplička se brzy stala cílem poutí. V roce 1937 byla z darů veřejné sbírky rozšířena. Současná podoba poutního místa pochází z roku 1997.

Zastávka č. 3 naučné stezky Vizovické prameny. Při studánce několik laviček a stolků.

   

sedlo Barák:

Leží severovýchodně od vrcholu. Je druhým nejdůležitějším přechodem hřebene Vizovických vrchů, přechází jím důležitá silnice z Vizovic do Slavičína. Místo automobilových závodů „Po stopách Valašské zimy“. Zastávka naučné stezky Vizovické prameny. Východně od silnice při hřebenové cestě studánka.

  

Literatura:

-     Petr Kovařík: Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezska (Praha 1998)

Web:

-     oficiální stránka

-     obec Loučka

-     rozhledny 

-     rozhledny 

-     rozhledny.com

-     infoserver Luhačovicko

-     magazín Zlínského kraje

Okolí: Suchý vrch / Bojatín / (Slavičín) / Klokočí / Spletený vrch

 Valašsko / rejstříky

srpen 2006