SASKÉ ŠVÝCARSKO 2014

Nejvyšší hora Saského Švýcarska

Po poledni vyrážíme z Přípeř na severním okraji Děčína. Kus po silnici a pak po značce do Maxiček. První pískovcové skály a ves jak po vymření. Dlouhá celkem fádní cesta ke státní hranici. Ještě před ní se z paseky poprvé otevírá výhled na masiv Grosser Zschirnstein, nejbližší cíl naší cesty. Na jeho vrchol je to však ještě několik kilometrů, zpestřených na saské straně kamenným pomníčkem, milníkem s vytesanou rukou a záhadnými železnými dvířky ve skále.

Na vrchol vede odbočka, a tak batohy házíme do borůvčí, překrýváme pláštěnkami, neb se stále honí přeháňky, a na vrcholovou plošinu vystupujeme nalehko. Z okraje plošiny, tvořené rozeklanými pískovcovými skalami, se otvírají nádherné výhledy na Lužické hory, České středohoří, Děčínský Sněžník (který nás jako maják bude provázet téměř celou cestu), Krušné hory… Malebnost místa doplňují skalní mísy (v jedné roste k našemu velkému překvapení orobinec) a pokroucené buky.

  

Sousední Kleiner Zschirnstein je nejen menší, ale i celkově méně výrazný. Počáteční zklamání však bohatě vyvažuje poslední ze tří vyhlídek. Respektive to, co objevujeme vzápětí. Roklinku s malým pohodlným převisem. Je teprve půl osmé, ale rozhodnutí je jasné – tady táboříme. Na písčitém podloží jde udělat zcela bezpečně i oheň a bonusem je západ slunce nad stolovými horami se siluetou drážďanských věží na obzoru.

 

Ráno se kutálíme dolů do vsi Kleingiesshübel s nadějí na doplnění vody. Obchod zde však nemají, hospoda ještě zavřená, u domů pusto a přívětivá kašna na návsi je označena cedulkou Kein Trinkwasser! Až dole v údolí u zchátralého Rölligmühle narážíme na studánku, kde o nepitnosti vody nic nepíší. Pravda, Majda má o její pitnosti pochybnosti již na pohled, ale paní z protějšího domu nás ujišťuje, že pitná je. Vzhledem k tomu, že máme poslední litr a k nabídnutí nám vody ze svých vlastních zdrojů se zjevně nemá (proč taky, když naproti má „pitný″ pramen), necháváme se přesvědčit a alespoň dva litry dobíráme. Nyní, s odstupem času, již možno konstatovat, že bez následků.

 

následující kapitola / obsah deníku