Dolina Rynarzewska

vojvodství Pomořské, město Gdaňsk

Údolí Rynarzevského potoka v tzv. Olivských lesích, severozápadně od Oliwy. V dolní části údolí, nazývané také Dolina Lesnego Mľyna (Údolí lesního mlýna) se rozkládá Gdaňská zoologická zahrada. Horní část údolí (mimo ZOO) součástí Trojměstského krajinného parku (Trójmiejski Park Krajobrazowy).

Zoologická zahrada (Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża) byla pro veřejnost otevřena v roce 1954. Rozkládá se na ploše 136 ha a je největší zoologickou zahradou v Polsku. Vidět zde lze přes 200 druhů zvířat. Specializovaná je především na chov kopytníků.Známá je také chovem kondorů.

        

Hrázděná budova uprostřed areálu, v níž dnes sídlí správa ZOO, sloužila do roku 1945 jako sanatorium pro lidi, trpící respiračními chorobami a revmatismem.

   

Opodál (taktéž v areálu ZOO) starý Lesní mlýn (Strauchmühle ). Koncem 16. stol. zde stál měděný hamr. Koncem 17. stol. přebudován na mlýn. Pracoval až do 19. stol., pak sloužil jako elektrárna pro přilehlé sanatorium. Kdesi poblíž stával ještě druhý mlýn, zmiňovaný taktéž v 17. stol.

   

Web:

http://www.zoo.gd.pl

http://www.trojmiasto.pl/oliwa/mlyn23.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_Ogród_Zoologiczny_Wybrzeża 

Ke stažení v jpg: plán ZOO, mapa Doliny Rynarzewské

Okolí:

Dolina Radości s vodním hamrem a naučnou stezkou, vrch Pacholek s rozhlednou, prameny v Dolině Ewy, Oliwa s cisterciáckým klášterem.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2009