Vânătările Ponorului

Judet Alba

Mohutné propadání na severozápadním okraji pohoří Trascau (přírodní rezervace). 80 m hluboká propasť (dno 600 m n.m.), do které vtékají říčky Valea Poieni, Valea Ponorului a Valea Seaca, přitékající z nekrasových údolí. Valea Poeni se do propasti řítí impozantním 25 m vysokým vodopádem (upravená vyhlídka). Součástí ponoru je též jeskyně Peştera Dilbina. Vody vytékají v asi o kilometr severnější jeskyni Huda lui Papară.

Od jeskyně Huda lui Papará odděluje propadání vysoký horský hřeben se sedlem zvaným Alm s dřevěným křížem (cca 800 m n.m.), které je zároveň důležitou křižovatkou (z cesty ze Saluciue do Valea Poenii zde odbočuje modrým křížem značený sestup k jeskyni a modrým pruhem značená cesta na krasovou plošinu Bedeleu). Od kříže nádherný výhled jak na samotné propadání a hřebeny v jeho okolí, tak na klášter Schitul sub Piatra , skalní útesy, lemující západní srázy Bedeleu, údolí Arieşe i pohoří Muntele Mare za ním. Od Salciua de Jos sem vede asfaltka.

 

V bezprostředním okolí dochována řada typických salaší s vysokými „stohovými“ střechami. Jejich umístění pod několika mohutnými stromy na samých hřebenech vytváří velice neobvyklý a romantický pohled (okolí ponoru je někdy označováno za „nejromantičtější krajinu v Rumunsku“).

   

Web:

http://www.karpatenwilli.com/apuseni/papara2.htm (německy)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vânătările_Ponorului

http://rumunsko.hynna.net/denik/4.php (česky)

Ke stažení v jpg: plán jeskynního systému

Okolí:

Severně až severozápadně Salciua de Jos, Sub Piatra s klášterem, jeskyně Huda lui Papará, jižně pak ves Valea Poienei s několika dochovanými vodními mlýny a dále pak střední část pohoří Trascau s řadou soutěsek, z nichž nejznámější je Cheile Rametului.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2008