Dumbrava

Judet Sibiu

Lesopark (960 ha) na jihozápadním okraji Sibiu, po obou stranách silnice do Rasinari. Rozkládá se podél dvou potůčků  - Trinkbach s několika rybníky a Valea Săpunului. Kolem rybníků na Trinkenbachu zoologická zahrada a muzeum lidových staveb a technologií (skanzen). Dále zde motorest, hotel… Od 18. stol. oblíbené vycházkové místo obyvatel Sibiu. Z města sem jezdí trolejbus, projíždí zde též tramvajová linka Sibiu - Rasinari.

Muzeum lidových staveb a technologií (Muzeul Civilizatiei Populare Traditionale ASTRA) se rozkládá na ploše 96 ha v okolí nejhořejšího z rybníků. Vzniká od roku 1963. Shromažďuje objekty lidové architektury z území celého Rumunska. Dnes zde stojí na 150 objektů, čímž jde o největší muzeem v přírodě v Rumunsku a jedno z největších v Evropě. Zaměřeno je zejména na tradiční řemesla (vinařství, pastevectví, rybářství, hrnčířství, textilní výroba…) a technologie (zvláště velký soubor různých mlýnů a dalších zařízení na vodní pohon, několik větrných mlýnů, olejny…). Vzhledem k tomu, že expozice je řazena nikoli regionálně, ale tematicky, poskytuje často vedle sebe možnost srovnání obdobných technologií z různých částí země. Zvláštností jsou mimo jiné různá pasti na zvířata (jámy, sklopce, oka), několik historických přívozů, dva lodní mlýny, historický kolotoč či malý hřbitůvek. Zhruba polovina objektů má interiérové expozice, žádný z objektů však není funkční. Dva dřevěné kostely pocházejí ze severozápadní Transilvánie (Dretea - župa Kluž - a z Bezded - župa Salaj).Všechny objekty opatřeny přehlednými infopanely s informacemi o objektu, mapkou jeho původního umístění, fotografiemi před transportem do skanzenu a většinou i původních činností jeho obyvatel. Prohlídková trasa měří v plné délce zhruba 10 km. Vstupné 15 lei. Areál má několik vstupů z různých stran.

                                   

Zoologická zahrada (Gradina Zoologica) byla založena roku 1928 jako první v Rumunsku. V současné době má údajně 330 druhů zvířat (zejména opice, primáti, velké kočky, kopytníci – mimo jiné vodní buvoli, vlci, trochu ptáků a malé terárium) a rozkládá se na ploše 4,8 ha. Postupně je rozšiřována na 10,3 ha (nové výběhy pro jaguáry, bílé vlky…). Přesto naprostá většina výběhů neodpovídá běžným standardům a pohled na zvířata v nich je dost skličující. Vstupné 2,50 lei. Je možný i přímý průchod mezi skanzenem a zoologickou zahradou.

 

Rybník mezi zoologickou zahradou a skanzenem (na němž si lze v rámci prohlídky ZOO zaplatit projížďku na šlapadlech) je opatřen vodotryskem. Na hrázi tohoto rybníka (při vstupu do ZOO) mohutný dub, starý údajně přes 600 let.

 

V areálu skanzenu, zoologické zahrady i mimo ně je rozmístěna řada zajímavých moderních dřevěných plastik od místních i zahraničních umělců.

 

Jakýmsi pokračováním Dumbravy, vklíněným hluboko do Sibiu, je park Parcul sub Arini – jeden z nejstarších parků v Rumunsku (založen 1856, dnes 22 ha, na 70 druhů dřevin).

Web:

http://www.muzeulastra.ro/

http://www.itcnet.ro/sibiu/rom/dumbra_r.htm

http://www.turism.sibiu.ro/ro/parcuri.htm

http://sibiu.xhost.ro/ASTRA.htm

Ke stažení v jpg: plán skanzenu – jihovýchodní část / jihozápadní část / severovýchodní část / severozápadní část / jiný plánek skanzenu

Okolí:

Město Sibiu, opevněné kostely v Cristianu, Cisnadie, Cisnadioaře.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2008