SNINA

kraj Prešovský, okres Snina

Město na Ciroše (216 m.n.m.), při jejím soutoku s Pčolinkou.

Bez historického jádra, v podstatě velké sídliště, přestože jde o historické městečko (první zmínky již v pol. 14. stol, od roku 1646 uváděna jako město). V 19. stol. v okolí velký rozvoj železářství, budovány železné hamry, což připomíná i městská erb. Během 20. stol. se zdesateronásobil počet obyvatel.

I centrální prostor města vyloženě sídlištního charakteru. Zde v jednom z objektů galerie moderního umění MIRO.

Klasicistní zámek (z roku 1781) na levém břehu řeky v sousedství areálu nemocnice, dnes zcela zpustlý. Kdesi u zámku by měla být kašna se sochou Herkula, odlitá v nedalekých Hámroch, neoficiální symbol města. Z kdysi rozsáhlého krásného parku nezbylo téměř nic.

  

Při mostě socha sv. Jana Nepomuckého ve výklenku. Kostel sice z poloviny 18. stol., ale novými dostavbami a nástavbami (mimo jiné moderní nástavba věže) původní ráz téměř setřen. Na portálu datování 1818 (snad rok postavení věže). V interiéru kostela umístěný kříž s umučením Krista o rozpětí 3,5 m a výšky 9,5 m od akademického sochaře Svetozára Ilavského.U kostela socha papeže Jana Pavla II. a pomník padlým ve 2. sv. válce.

  

Web:

http://www.snina.sk/

http://www.tourist-channel.sk/obce/index.php3?lang=SK&pc=248

http://www.vucpo.sk/ganet/vuc/po/portal.nsf/pages/6F80850ECE2CA82EC1256EF3003FEAB0

http://www.farasnina.szm.sk/

http://sk.wikipedia.org/wiki/Snina

http://www.skrz.sk/snina--a13-103-0-0-0-0-sk.htm

Okolí:

Rekreační oblast Sninské rybníky, Zemplínské Hámre, Stakčín. Nad městem výrazný vrch Magurica s vysílačem. Východisko na Sninský kameň.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

září 2006