KUBÍNSKÁ HOĽA

Kraj Žilinský, okres Dolný Kubín

Poměrně nevýrazný vrch (1346 m n.m.) v hřebenu Oravské Magury, po kterém se nazývá celá jeho střední část. Vrchol kdysi lučinatý, dnes z velké části zarostlý smrkem a klečí. Výhledy velmi omezené (jeden z nejlepších na Dolný Kubín a Choč ze skalní vyhlídky při červeně značené cestě na horní hraně strmých jižních srázů. Součást CHKO Horná Orava.

V sedle pod Kubínskou hoľou silný pramen vody, jímaný pro potřeby níže stojící turistické chaty. Při cestě ze sedla k chatě vytváří voda pramene menší pěkný vodopád. V sedle i další mokřiny a prameniště.

vrchol Kubínské hoľe od západu

  

na Kubínské hoľi

hranice CHKO

výhled z Kubínské hoľe na Minčol

výhled na Dolný Kubín a Choč

vodopád

severní úbočí

Na severním úbočí hřebene Chata na Kubínskej holi (1100 m n. m. - www.chatakubinskahola.sk). Severně od chaty na okraji lesa památník obětem laviny, která se zde neočekávaně (poprvé a naposledy) zřítila v 16. ledna 1968 a smetla 53 lidí, z čehož šest studentů z Brna nepřežilo (šlo o jedno z největších neštěstí tohoto druhu v Československu). Pod památníkem stávala i původní chata, která v roce 1973 vyhořela a již na tomto místě nebyla obnovena. Památníkem obětem této laviny je údajně i totem, stojící bezprostředně u dnešní chaty. Přilehlý lyžařský areál „Kubínska Hoľa″ leží již na svazích sousedního Minčolu.

 

památník obětem laviny

původní, dnes již neexistující chata na Kubínské hoľi (www.geocaching.sk) – zajímavé jsou i svahy v pozadí, dnes komplet porostlé lesem

totem u nové chaty

Web:

http://www.sopsr.sk/natura/index1.php?p=4&sec=5&kod=SKUEV0185

http://hiking.sk/hk/ar/1343/chata_na_kubinskej_holi.html

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=d3e8b577-7e09-496c-9bec-39678334826c  

Okolí:

Hřeben Kubínské hoľe (Prislop - Dva pně - Čierny vrch - Kubínská hoľa - Minčol), Trniny.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

srpen 2010