LÚČNA / GRZEŠ

Kraj Žilinský, okres Tvrdošín / vojvodství Malopolské, okres tatranský

Hraniční vrchol (1653 m n.m.) v severní rozsoše Západních Tater, budovaný křemitými pískovci. K severozápadu z ní vybíhá hřeben, ukončený nápadnou horou Osobitá, jižním směrem je táhlým hřebenem Dlhý úplaz spojena s Rákoňem a Volovcem (v hlavním hřebeni Západních Tater), k severovýchodu prudce klesá do Bobroveckého sedla, oddělujícího Lúčnu od Bobrovce. Severní svahy hory spadají do Bobrovecké doliny, jihozápadní do Látané doliny a východní Dolinčanským žlebem na polskou stranu do Chocholovské doliny. Vrch pokryt horskými loukami, skalní sutí a porosty kleče. Součást Tatranského národního parku na sloveské i polské straně.

Na vrcholu dřevěný kříž z roku 1992, postavený na památku tajných setkání slovenských a polských disidentů v době komunismu. Z vrcholu nádherný výhled na Roháče, Polské Tatry, Osobitou, Osobitou, Bobrovec i Skorušinské vrchy, na obzoru i některé vrcholy Vysokých Tater (Kriváň).

 

Lúčna od severovýchodu a od západu

vrchol hory s dřevěným křížem

výhled k jihu na Dlhý úplaz, v pozadí Roháče

výhled k jihozápadu na Roháče, v popředí hřeben Zábrať mezi Látanou a Roháčskou dolinou

výhled k západu na hřeben KasneJavorinaOsobitá, v pozadí Zuberecká kotlina, za ní hřebeny Skorušinských vrchů, Oravské Magury a Oravských Beskyd

  

výhled k východu na Polské Tatry s dominantním Kominiarskim Wierchem; v popředí východní předvrchol Lúčne

Web:

http://www.turistika.cz/mista/lucna--1 (česky)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grześ

http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=grzes-szczyt&lang=p&t=32 

Okolí: Bobrovecká dolina / Bobrovec / Látaná dolina / Osobitá

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

srpen 2010