OLEŠKIVSKI PISKY (ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ) / ALJOŠKOVSKIE PIESKi (АЛЁШКОВСКИЕ ПЕСКИ) – OLEŠKOVSKÉ PÍSKY

(Chersonská oblast, Cjurupinský okres)

Rozlehlá oblast vátých písků (charakteru polopouště) při levém břehu Dněpru východně od Chersonu. Nejkrásnější a nejunikátnější částí s volnými až 5 m vysokými písečnými dunami je bývalé vojenské cvičiště mezi obcemi Velki Kopani, Nova Maiachka a Kozachi Laheri. Duny zde tvoří plochu cca 15 x 20 km, která je obklopená prstencem borových lesů. Někdy je jako Oleškovské písky nazývána právě jen tato část, zatímco více či méně zalesněné pokračování písčin západním směrem k městu Cjurupinsk, které dalo celé oblasti jméno (dříve se jmenovalo Olešky/Aljošky) se označuje jako Cjurupinský les (Цюрупинський ліс). V celé oblasti ve sníženinách mezi dunami četné drobné mokřady. V hloubce 300-400 m podzemní jezero.

Původně byly písečné půdy při dolním Dněpru porostlé stepí. V  19. stol. zde velký rozvoj intenzivní pastvy ovcí, která zničila porost a větrná eroze následně rozšířila volné písečné duny. Ve 20. stol. zejména v 50. – 70. letech, postupné zalesňování borovicí. Část sloužila ve 2. pol. 20. stol. jako vojenské cvičiště – letecká střelnice.

     

písečné duny na bývalé vojenské střelnici (okraj oblasti)

 

krajina Cjurupinského lesa

 

protipožární věž v Cjurupinském lese

jeden z mokřádků v Cjurupinksém lese

Zajímavosti:

Ø        Dekretem prezidenta z 23. února 2010 byl zřízen Národní přírodní park Oleškovské písky (Національний природний парк „Олешківські піски″), nikde se mi však nepodařilo najít žádné jeho vymezení ani bližší podrobnoti, v terénu jsem nenarazil na žádné značení a  nemá zdá se ani webové stránky. Sídlo by snad měl mít v Radensku.

Ø        Někdy se označení Oleškovské písky považuje za synonymum Dolnodněporských písků (Нижньодніпровські піски), tady označení celé oblasti vátých písků při Dolním Dněpru, nejen jeho východní části. Pravděpodobně k tomuto vymezení se vztahuje údaj, že jde o největší oblast vátých písků na Ukrajině a jednu z největších v Evropě o rozloze více jak 1600 km2.

Web:

http://uk.wikipedia.org/wiki/Олешківські_піски

http://ukrainainkognita.org.ua/aleshkinskie-peski/

http://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=874

http://stepankova.livejournal.com/4505.html

http://lifeglobe.net/blogs/details?id=73

http://7chudes.in.ua/content/oleshkivski-piski

http://7chudes.in.ua/content/oleshkivski-piski-khersonshchina

http://tyzhden.ua/Publication/3652

http://www.greenkit.net/Members/taisa/bogatstvo?set_language=uk&cl=uk (o podzemních vodách v oblasti – rusky)

Okolí: Askania-Nova

úvodní stránka Ukrajiny / rejstřík míst / záznam v deníku 1, 2

květen, červen 2012