Sebnitzer Wald (Sebnitský les)

Landkreis Sächsisch Schweiz

Lesní komplex východně od Sebnitz, vklíněný do českého území mezi Karolininým údolím a Tanečnicí. Členité území s řadou potůčků a pramenů. Hojně cest, sice vesměs bez turistického značení, zato však s rozcestníky na každé křižovatce.

 

Lesem prochází Alte Nixdorfer Strasse (Stará Mikulášovická cesta), spojující kdysi Sebnitz s (Dolními) Mikulášovicemi. Cesta je dosud dobře patrná (místy lemovaná dubovým stromořadím) a na saské straně hojně využívaná, na státní hranici sice dosud přehrazena závorou, ale od vstupu do Schengenu opět po několika desetiletích průchozí. Při cestě pomníček z roku 1841 s vytesaným křížem ve stylu smírčích kamenů.

  

V nejseverovýchodnějším výběžku Sebnitského lesa kóta 393 (Wolfstein), na jejímž vrchulu ukryté v lesním porostu zajímavé skupiny nakupených žulových balvanů, vytvářejících různé (někdy i dost velké) jeskyňky.

  

Uváděny jsou i další zajímavosti - Jelení kámen (Hirschgedenkstein), kaple Svatého Huberta (Hubertuskapelle), pověstmi opředená „křtitelnice” (Taufstein)... V mapách značeny v Sebnickém lese též dvě přírodní rezervace -Heillige Hallen a Gimpelfang.

Web:

http://www.wandern-saechsische-schweiz.de/Seb_Sebnitzer_Wald.asp

http://www.dolnipoustevna.cz/index.php?pageID=historie&osnovaID=kronika&clanekID=kamen (česky)

Okolí:

Západně město Sebnitz a na něj na českém území navazující Dolní Poustevna, jižně vrch Tanečnice s rozhlednou, severně Karolinino údolí s osadou Dolina, východně Mikulášovice a Vilémov.

 

úvodní stránka / rejstřík míst

květen 2008