LYSÁK

kraj Košický, okres Sobrance

Skalnatý zalesněný vrchol sopečného původu (821 m.n.m.) v centrální části Vihorlatu - de facto jím na západě končí podkova obepínající kotlinu Mořského oka.

Na vrcholu úzké skalnaté bradlo severojižního směru, zejména na jižním konci s výraznými skalními útvary (výhled na Zemplínskou Šíravu). Vlastní hřebínek s lesními porosty pralesovitého charakteru (teplomilná buková doubrava) přírodní rezervací (4,28 ha).

       

Pěkné lesní porosty pralesního charakteru i mimo chráněné území (mimo jiné bukové porosty s vtroušenými mohutnými duby s výskytem velkých druhů tesaříků), avšak v současné době zde rozsáhlé těžby až na samou hranici rezervace. Díky pasekám z mnoha míst vrchu dočasné výhledy na okolní hřebeny Vihorlatu i na nížiny kolem Sobranců. Na jižním úbočí vrchu při červené turistické značce z Remetských Hámrů silný pramen vody.

 

Severozápadně pod vrcholem malá loučka s loveckým srubem (vhodné místo k táboření). Poblíž v mapě malován pramen (v terénu nezjišťováno).

Přes vrchol a kolem srubu vede turistická značka. Značená odbočka na vyhlídkovou skálu.

Web:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%ADrodn%C3%A1_rezerv%C3%A1cia_Lys%C3%A1k

http://chu.enviroportal.sk/vysledok.php?prem=860

Okolí:

Sousední vrchy: Múr, Trstie, Motrogon. Severně v kotlině Morské oko a Malé morské oko. Jižně v údolí Remetské Hámre s kostelem a loveckým zámečkem - východiště turistických tras do centrální části Vihorlatu.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

září 2006