JIŽNÍ SLOVENSKO 2015

Den třetí: Krupinská planina

Na pondělí máme naplánovaný trochu delší výlet. Jedeme na západ, do trochu tajemných končin Krupinské planiny. Nejprve zastavujeme na pevnosti Bzovík. Skutečně monumentální záležitost, ta nezklamala. Spíše naopak. I přes různé nevhodné železobetonové úpravy (nebo možná částečně i díky nim; holky ty různé zbytky schodišť přímo fascinují, je to pro ně „psycho″) působí velmi silně. Do areálu je sice dle cedule nad vchodem „z důvodu rekonstrukce″ vstup zakázán, žádná rekonstrukce zde však zjevně neprobíhá, vrata jsou dokořán, celý areál je poměrně vzorně vysekán a i jinak celkově upraven, takže působí spíše dojmem, jako by na návštěvníky naopak čekal. A také že se tu „dveře netrhnou″. Prolézáme to nadšeně ze všech stran, spolu s vařením obědu se tu zdržujeme necelé dvě hodiny a za tu dobu se tu otočí nejméně desítka dalších lidí.

 

I druhá dnešní zastávka se vydařila. I když užovku stromovou, která zde má údajně hojný výskyt, jsme bohužel nepotkali. Po modré značce kaňonovitým údolím Konštianského potoka jdeme na hrad Čabraď. Také velmi pěkná zřícenina, rozlehlá a postupně opravovaná nadšenci z občanského sdružení Rondel. Všude plno ještěrek. Na skalním hřebínku, který hrad uzavírá, porost omanů a dalších zajímavých rostlin, v údolí Litavy pod hradem pozůstatky stejnojmenné osady se zpustlou kaplí a jakýmsi ve skále tesaným sklípkem (chodbou).

 

zlatohlávek a babočka

Čas se naklonil, skoro by to chtělo večeři. Zastavujeme v motorestu u Devičie. Malý zookoutek s kozami, papoušky, králíky, husami, slepicemi a červenými robičkami, dřevěné sochy. Na první pohled trochu nóbl, obavy se však rozplývají po pohledu do jídelního lístku. Řada jídel v cenách kolem 2,5 eur, skutečně vydatné polévky za euro a půl; nepočítaje jídelnu v Levici asi nejlevnější hospoda, kterou jsme potkali. A zároveň určitě nejlepší. Zelňačka s klobásou, bezkonkurenční fazolové kyselo, segedín, brokolice na másle a přídavkem višňomakový štrůdl. Jedno jídlo lepší než druhé! Vřele doporučuji každému, kdo by měl cestu tímto směrem.

 

předchozí kapitola / následující kapitola / obsah deníku