SASKÉ ŠVÝCARSKO 2014

Noc na Pfaffensteinu

Pod Gohrišem  je trochu zmatené značení. Nevadí, směr je celkem jasný, a jakmile se dostáváme na kraj lesa, už je vidět další cíl přímo před námi. Velkolepá stolová hora Pfaffenstein. Další desítky schodů. Dneska už jich bylo snad milión. Další žebříky. První vyhlídka, celkem nevýrazná jeskyně.  Další vyhlídky. Hora je rozlehlá, z každé skály je vidět jen kousek. Kruhový výhled by byl nejspíš z rozhledny, ale ta už je dávno zavřená.

Slunce sklánějící se k západu naznačuje, že by to chtělo rozhlédnout se po nějakém tábořišti. Pfaffenstein je sice rezervací, kde je táboření včetně bivaku zakázáno (v okolních skalách je s ohledem na horolezce bivak povolen), ale nevíme, co za krkolomnosti čeká na sestupu a soumrak padá rychle. Takže to riskneme a ukládáme se na plácku zjevně taktéž využívaném horolezci, na nejjižnějším cípu hory nedaleko slavné Barbariny. Tady snad naše přítomnost nemůže ničemu uškodit. A než se sem ráno někdo těmi soutěskami prosouká, zmizíme…

 

Nespalo se tu dobře, ani nevím proč. Ale shodli jsme se na tom oba. Ráno mě budí krkavec, sedící na skále přímo nade mnou a nevěřícně si mě prohlížející. Kromě něj tu poskakuje několik konipasů a poletují nějací drobnější dravci, snad poštolky.

Sestup nakonec nijak krkolomný nebyl, bylo by se to bývalo dalo i za šera. Ale přišli bychom o zvláštní zážitek – dopolední slunce pronikající otvorem ve stropě do středu jeskyně Kuhstal. Záhadolog by jistě usoudil, že je to jasný důkaz pohanské svatyně. No, v době bronzové tu bylo významné osídlení; takže kdo ví J

Ještě jedna jeskyně na sousední hoře Quirl (mělo by jich tu být více, ale ostatní jsme nenašli), prý největší v celém Saském Švýcarsku, a pak už sestupujeme do údolí. Na dolním konci vsi Pfaffendorf se snažím najít smírčí kříž – podle toho, co jsem vyčetl na internetu, by měl být kdesi v hrázi potoka za lávkou proti č. 2. Hmm, kde je číslo 2, když domy nejsou číslované popořadě? Zírám na břehy potoka, toho času totálně bezvodého, okukuji každou lávku, ale marně.

 

předchozí kapitola / následující kapitola / obsah deníku