CORNA

Judet Alba

Vesnice se dvěma takřka stejnými kostely, roztroušená v údolí stejnojmenného potoka v pohoří Muntii Metaliferi. V okolí vykopávky z římských dob, sovisející s blízkými zlatými doly. Jestliže se nepodaří zastavit projekt na povrchovou těžbu zlata v Rosia Montaně, změní se celé údolí Corny na kianidový „rybník”, sloužící k loužení zlata!

    

Severovýchodně od vsi několik umělých jezer (Tăul), vybudovaných v minulosti pro potřeby zlatých dolů. Tăul Corna, ležící na jihovýchodním úpatí hory Cirnic, je označován jako jeden z nejkrásnějších v okolí Rosii Montany. Leží v nadmořské výšce 930 m. Dle výpustního objektu je zjevné, že dříve bývala hladina výše a tedy že jezero bylo větší. U usedlosti poblíž jezera krásný kamenný kříž.

 

Další menší jezírko - Tăul Cartuşului - se nachází západněji, při cestě sestupující k jihu ze sedla mezi Cirnicem a Cetate.

Okolí:

Severně město Rosia Montana, od údolí Corny odděleno dvojvrším „zlatých hor” Cirnic a Cetate. Východně pozoruhodné čedičové útvary Detunata Golasa a Detunata Flocoasa. Západně hornické městečko Abrud.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

červenec 2008