BABA

k.ú. Hostomice pod Brdy (Brdská vrchovina / Hořovicko)

Dvouvrcholový pověstmi opředený zalesněný kopec nad Hostomickou kotlinou, z jihu, východu i severu obkroužený údolím Chumavy. Západnější Velká Baba (615 m n. m.) a východnější Malá Baba (564 m n. m.) jsou odděleny mělkým sedlem. Na vrcholu Velké Baby dřevěný kříž, z nedalekého skalního hřebínku velmi omezená výhledy na Hostomicko (byť na něj vede značená odbočka jako na vyhlídku). Na východním úbočí Velké baby skalní útvar Fabiánovo lože, dnes zarostlý v hustém smrkovém mlází. Níže ve svahu hluboká strž připomínající úvoz, pravděpodobně však přírodního původu (na rozdíl od úvozu protínajícího sedlo).

kříž na vrcholu Velké Baby

 

vrcholová skalka

omezený výhled z vrcholové skalky na Hostomicko a hřebeny Křivoklátska na obzoru

 

Fabiánovo lože

rokle na severovýchodním úbočí Velké Baby

úvozová cesta v sedle mezi Velkou a Malou Babou

posed v sedle mezi Velkou a Malou Babou

Sedlo pod Babou

Sedlo mezi Velkou Babou a Pískem, kterým prochází silnice z Hostomic do Příbrami. Na nejvyšším místě kaplička.

Sedlem vedla odpradávna důležitá komunikace spojující severní a jižní stranu Brd. Právě sem je lokalizována pověstmi opředená formanská krčma a kovárna (nevím, zda tu kdysi skutečně nějaké takové stavení stálo, nebo je i jeho existence pouhou pověstí).

 

výjkenková kaplička v sedle

kříž u kapličky

Zajímavosti:

Ø        Pro odlišení od jiných „Bab″ v okolí někdy nazývána Hostomická Baba. Na mnoha starých mapách též celý vrch jako Velká Baba.

Ø        V brdských pověstech vystupuje Baba jako sídlo vládce Brd ducha Fabiána (Babího Jana, Jana z Babí hory). Podle nejznámější verze to býval rytíř, který zde měl svůj hrad. Poté, co se zamiloval do dívky z údolí. žárlivá zlá čarodějnice ho proklela, hrad se propadl (zůstalo z něj pouze Fabiánovo lože) a z Fabiána se stal duch. Jeho dobré srdce však nedokázala zlomit ani kletba, a tak je duchem dobrým, jen občas poněkud popudlivýma  zlomyslným. Dle jiné verze byl duchem od počátku a vychovala ho stará čarodějnice Megera. Jeho partnerkou je Meluzína (Medulína), s níž se střídá vždy po sedmi letech ve vládě nad Brdy.

Ø        Hostinec a kovárna v sedle pod Babou prý bývala sídlem loupežníků, kteří zde přepadali a vraždili kupce projíždějící z berouna do Příbrami. Poté, co byli lupiči dopadeni a zjistilo se, že jejich vůdci jsou právě kovářovi synci, starý kovář se oběsil a havran mu vykloval oči. Od té doby se v okolí zpustlého stavení (které dnes již neexistuje; pokud někdy skutečně existovalo) zjevuje kovářův duch v podobě slepého zajíce, doprovázaného havranem. Tento příběh je mimo jiné zaznamenán i v románu Pepánek Nezdara od rodáka z nedalekého Běštína, Franty Župana.

Ø        Traduje se, že Fabiánovo lože inspirovalo Karla Jaromíra Erbena k napsání básně Záhořovo lože.

Literatura:

-          Jan Čáka: Toulání po Brdech (Praha 1986)

-          Otomar Dvořák: Putování bájnou krajinou - Velká kniha pověstí z Berounska a Hořovicka (Beroun 2005)

Web:

-           Brdský blog Petra Šnajdra - http://brdsky.blog.cz/0705/velka-baba-a-fabianovo-loze

-           Brdy.info - http://www.brdy.info/brdy/pisek.php 

Okolí: údolí Chumavy / Provazec / Písek / Běštín / Chlumek

Podbrdsko / rejstříky

září  2011