TÁBOR

k.ú. Běchovice (Pražská plošina / Praha)

Návrší (263 m n.m.) mezi Dubčí, Běchovicemi a Koloději. Plochý vrch bez výrazného vrcholu při cestě z Běchovic k silnici Dubeč - Koloděje; nejsevernější část hřebene mezi Říčanským potokem a Rokytkou. Svahy spadající k Litožnici zalesněny, jinak pole. Přes vrchol prochází červená turistická značka.

Částečný výhled na Kolodějskou oboru jihovýchodně, návrší Jelen a Na skalce na východě, Běchovice a Xaverovský háj severně, Ládví a sídliště Ďáblice na severozápadním obzoru.

 

plochý vrchol Táboru (srpen 2006)

Zajímavosti:

Ø        Jméno návrší je tradičně odvozováno od táboření vojsk císaře Zikmunda koncem května roku 1420. Otázkou však je, kde vlastně tato vojska tábořila – dle dobové kroniky to bylo „na lukách mezi Litožnicí, Běchovicemi a Dubčí″, tyto tři obce však netvoří trojúhelník, nýbrž v podstatě přímku; pokud by měl být tábořištěm dnešní Tábor, pak by byla logičtější lokalizace „mezi Litožnicí, Běchovicemi a Koloději″.

Ø        Dle starých map stával v 18. stol. na jižním úbočí Tábora, v místě, kde se z cesty (dnešní silnice) z Dubče do Koloděj odpojuje polní cesta po temeni Tábora do Běchovic, kříž; v 19. stol. již na mapách značen není.

Ø        V létě roku 2007 zde několik týdnů stály rozsáhlé kulisy představující předměstí Paříže 30. let – režisér Christophe Barratier zde natáčel film Faubourg 36 (www.csfd.cz/film/242547-pariz-36).

  

kulisy k filmu Faubourg 36 na vrcholové plošině Tábora (září 2007)

Okolí: Na skalce / Stupice / Jankov / Litožnice

Praha / rejstříky

aktualizováno září 2007