BIELA SKALA

Kraj Žilinský, okres Liptovský Mikuláš, Tvrdošín

Skalnatý vápenco-dolomitový vrch (1377 m n.m.), nejzápadnější „regulérní″ vrchol Západních Tater. Na západě oddělen Hutianským sedlem od Chočských vrchů, na východě hřeben stoupá za Bielym (Sivym) sedlem k Sivému vrchu, respektive k jeho předvrcholu Sivé kopy. Na jihu spadá do Suché doliny (přírodní rezervace), k severu vybíhá skalnatým hřebenem Úplazíky (též přírodní rezervace).

Vrcholová skála rozdělena rozsedlinou na dvě části, na západnější dřevěný kříž. Z vrcholu pěkné výhledy na Oravu, Liptov, Chočské vrchy i masív Sivého vrchu, jehož je Biela skala součástí (odbočka na vrchol neznačená, červená hřebenovka vede po jižním úpatí skal).

Na řadě map je jako Biela skala označována západnější kóta 1316 (skalní hřeben „Mala Biela skala″, od vlastní Biele skaly oddělen sedlem Biele Vrátka).

Vrch opředen pověstmi o zlaté žíle a ukrytých pokladech. Kdesi pod Bielou skalou se údajně nacházejí rozlehlejší podzemní prostory nazývané Baňáryho štôlňa. Součást Tatranského národního parku.

 

skalnatý vrchol s křížem

 

výhled k jihu (přehrada Liptovská Mara, za ní v mracích Nízké Tatry) a k severu (uprostřed Zuberec, za ním Skorušinské vrchy, na obzoru Oravská přehrada)

 

skály východně od vrcholu

 

studánka a odpočívadlo při cestě z Hutianského sedla

Web:

http://www.turistika.cz/mista/biela-skala-tatry

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biala_(Tatry) (polsky)

Okolí: Zuberec / Ivanov / Sivý vrch / Kvačianska dolina / Huty

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

srpen 2010