CHLUM

k.ú. Hradištko pod Medníkem, Třebsín (Benešovská pahorkatina / Jílovsko, Týnecko)

Rozložitý vrch nad levým břehem Sázavy (447 m n. m.), z větší části zalesněný, na jižním úbočí louky a pole (z nich výhled do středního Povltaví). Na severu přechází poměrně nevýrazně v masiv Medníku, východní svahy jsou od Medníku odděleny roklí V Jezevčinách. Na severozápadním úbočí nad Pikovicemi bývalá nacistická střelnice, na západním úbočí při silnici z Hradištka do Třebsína pomník obětem nacistické zvůle. 

Součást přírodního parku Střed Čech.

vrch od severozápadu; v popředí prostor, kde stál za 2. světové války koncentrační tábor Hradištko (srpen 2014)

lom v úbočí kopce nedaleko střelnice (duben 2013)

pomník nacistické zvůle

Na západním úbočí vrchu na kraji lesa při silnici z Hradištka do Třebsína se nachází pietní místo s kamenným památníkem a dřevěným křížem s trnovou korunou z ostnatého drátu, připomínající nesmyslná masakr vězňů z koncentračního tábora Hradištko. Ve dnech 9. – 11. dubna zde bylo zavražděno dozorci z řad SS pod velením SS-Sturmbannführera Erwina Langeho bez zjevného důvodu cca 50 vězňů, převážně francouzské národnosti.

Jedno ze zastavení naučné stezky Vystěhované Hradistko.

  

památník (srpen 2013)

  

pamětní desky na památníku (srpen 2013)

střelnice

V údolíčku na severozápadním úbočí hory. Údajně šlo o pistolovou střelnici ženijní školy SS, která v době okupace sídlila v nedalekém Hradištku. Valy lemovaný prostor s mohutnou čelní stěnou a důkladným odvodněním se však zdá pro pistolovou střelnici poněkud naddimenzovaný. Proto se kolem tohoto objektu vyrojilo řada různých (více či méně nepravděpodobných) teorií, jako například, že jde o maskovaný portál tajného tunelu... I proto je střelnice jedním z míst, kde je hledán tzv. Štěchovický poklad.

čelní stěna střelnice; oblouky jsou „kulisou”, představenou několik metrů před vlastní stěnou (duben 2013)

 

odvodnění střelnice (duben 2013)

Literatura:

-          Vojtěch Pavelčík: Vystěhované Hradišťko – Turista 2013/11 (Plzeň 2013) – viz též http://www.foto-pavelcik.cz/ost/clanek_turista_hradistko_stezka-pavelcik.pdf

Web:

-           naučná stezka Vystěhované Hradištko - http://www.hradistko.cz/view.php?nazevclanku=naucna-stezka-vystehovane-hradistko&cisloclanku=2012090001

-           spolek pro vojenská pietní místa - http://www.vets.cz/vpm/mista/obec/5552-hradistko/

-           Jipinův blog - http://www.jipin.eu/strelnice-v-hradistku.html

-           geocaching - http://www.geocaching.com/geocache/GC1JJB9_pikovicka-strelnice 

další místa v okolí (mapa) / Střední Povltaví / rejstříky

aktualizace srpen 2014